Přerovský pivovar patří k zajímavým tuzemským podnikům. Jaká je historie celé značky a jak funguje dnes?
Pivovar Zubr – počátky
Oficiální název celého podniku zní Pivovar Přerov. Vlastněn je společností Pivovar Zubr a.s. Stejný název Zubr pak nese i pivo dodávané tímto podnikem na trh. Symbol statného zvířete si navíc přerovský pivovar vetkl i do svého znaku.
Počátky vaření piva v tomto českém městě přitom sahají už do 13. století. Právo vařit pivo bylo městu uděleno už roku 1252, a to rozhodnutím tehdejšího krále Přemysla Otakara II.
Zlatý věk tohoto odvětví je pak spojen se známou postavou našich dějin – Vilémem z Perštejna. Ten zde nechal už v roce 1480 vybudovat panský pivovar. Bylo to krátce poté, co město připadlo do rukou Perštejnů. Zachovala se nám i listina sepsaná Vilémovým synem Janem z Pernštejna, který výslovně potvrzuje právo vařit pivo. Dokument pochází z roku 1541.
Pivovar Zubr – vznik a symbol zubra
Zmíněná zubří hlava byla symbolem nacházejícím se v erbu těchto šlechticů. Ač se nám zdá, že toto zvíře není s Českem příliš spjato, skutečně se symbol ve znaku ocitl podle jednoho jediného kusu, který se kdysi údajně proháněl moravskými hvozdy. Poté tento motiv převzalo do svého znaku přímo město Přerov a posléze právě i pivovar. Se zubrem je mimochodem spjat i přerovský hokejový tým, který pivní kulturu aktivně podporuje.
Zároveň byl díky šlechtickému rodu Perštejnů položen základ měšťanskému pivovaru, který se pak ve městě uchytil na několik dlouhých století. Ale ani poté se Přerov pěnivého moku nevzdal.
Novodobá historie místního pivovaru Zubr však spadá až do 19. století. Základní kámen akciového pivovaru byl následně v Přerově položen roku 1872. Tento letopočet se tak někdy uvádí i jako oficiální datum založení a odvozují se od něj i výročí. Konkrétně letos se tak ve velkém stylu slavilo 150 let činnosti tohoto podniku.
Už rok po založení původního podniku zde i vznikla první várka piva. Produkt se na trh dostal už chráněn registrovanou ochrannou známkou.
Pivovar Zubr – cesta za kvalitou
Že místní produkce má skutečně vysokou úroveň, to dokládá také ocenění, které přišlo záhy: Zástupci pivovaru si pyšně odváželi diplom jakožto ocenění kvality svého produktu z Jubilejní výstavy ve Vídni v roce 1898.
Pivovar Zubr vsází na použití vysoce kvalitních surovin a zachování tradičních výrobních postupů i dnes. Díky tomu je považován za jednoho z nejlepších producentů piva u nás.
A to i přesto, že i v pozdějších letech se Pivovar Přerov musel vyrovnat i s nepřízní osudu. V roce 1997 jej zasáhly ničivé povodně. Už roku 2001 se však jeho zástupci pustili do budování nové varny, která už mělo být plně automatická.
Právě schopnost modernizace pivovaru umožnila navýšit produkci a uspokojit v plné míře očekávání zákazníků. Dokládá to mimo jiné třeba i rok 1970. Právě ten se do historie pivovaru zapsal jakožto mezník, kdy celková produkce piva překročila 500 000 hektolitrů.
Pivovar Zubr – současnost
Zubr však prioritně nespoléhá na moderní technologie. Naopak využívá osvědčených postupů. Výrobní proces probíhá tak, že hlavní kvašení se odehrává na tzv. spilce po dobu 8 až 10 dní. Mladé pivo pak ještě 50 až 90 dní dozrává v klasických ležáckých tancích.
Momentálně je společně s dalšími moravskými pivovary Litovel a Holba i ten přerovský sdružen sdružen do pivovarnické skupiny PMS Přerov.
Vynikající pivo značky Zubr si vychutnávají tisíce pivařů. Zubr je zařazen mezi dokonce 10 nejznámějších tuzemských značek. Do jeho portfolia patří v současné době široká škála produktů, která zahrnuje světlá a tmavá výčepní piva, ležáky, pivní speciály a ochucená piva.
Většina z těchto produktů se stihne konzumovat ještě u nás. Nicméně pivovar zajišťuje export i na Slovensko, dále i do Ruska, Švédska, Finska a na Ukrajinu či do dalekého Vietnamu.
foto: facebook.com / Pivovar Zubr