Rubriky
Broumy

Pivovar Matuška, Broumy

Pivovar Matuška
Pivovar Matuška

Pivovar Matuška nepatří k těm vysloveně známým jménům české pivní scény v mainstreamovém měřítku. Své místo na ní si však přesto jednoznačně zaslouží. Čím vším?

Pivovar Matuška – vznik


Pivovar Matuška má své sídlo v obci Broumy, což je vesnice s přibližně 1 000 obyvatel situovaná v okrese Beroun.
Pivovar zde byl založen v roce 2009, a to v objektu který původně sloužil coby rekreační. Oproti mnoha jiným tak za sebou má zatím krátkou historii. Ovšem nevznikl vyloženě na zelené louce, jak by se mohlo zdát.

Pivovar Matuška totiž založil sládek Martin Matuška, který v oboru pracuje už od roku 1981. Nejprve se vyučil sladovníkem v plzeňském Prazdroji a za sebou má zkušenosti v pivovarech Staropramen, U Fleků a Klášterním pivovaru Strahov, kde získal ocenění „sládek roku“.

Martin Matuška s Václavem Berkou - vrchním sládkem Plzeňského Prazdroje
Martin Matuška s Václavem Berkou – vrchním sládkem Plzeňského Prazdroje

Na zkušenou vyrazil také za hranice Čech. Pivovarskou technologii učil při zavádění výroby piva minipivovarech v Japonsku, Tunisku, Jižní Koreji a Dánsku. Odtud byl už v podstatě jen krok k tomu, založit si podnik vlastní.

Pivovar Matuška – důraz na řemeslná piva


Hned rok 2009 se stal nejen oficiálním rokem vzniku pivovaru Matuška, ale zároveň i datem zahájení jeho činnosti. První pěnivý mok zde uvařili o Velikonocích a šlo o várku speciálního spodně kvašeného tmavého piva.

Piva se zde vaří řemeslným způsobem bez filtrace či pasterizace. Coby klíčové suroviny se používají pouze pitná voda, slad a chmel. To celé produkci dovoluje uchovat si vlastnosti piva čerstvého točeného přímo z pivního sklepa. Při vaření se nepoužívá cukr, sirupy ani chmelový extrakt. Normální je vzhledem k technologii výroby ve výsledném produktu rovněž přirozený podíl pivovarských kvasinek.

Hmm... Matuškův ležák čerstvě natočený
Hmm… Matuškův ležák čerstvě natočený

Rozsahem své činnosti patří podnik do kategorie minipivovarů. Svůj sen si přitom zakladatel mohl splnit jen díky vydatné podpoře rodiny. A to jak té morální, tak i ekonomické. Rod Matušků má současně už dnes i velmi dobře nakročeno k tomu mít pivovarnictví takříkajíc v krvi.

Adam Matuška ve stopách svého otce

 
Syn Martina Matušky totiž chce v otcových šlépejích pokračovat. Adam Matuška je dnes oficiálně v podniku spolumajitelem a působí ve funkci sládka. V roce 2021 zažil navíc mladý pivovarník turbulentní rok, když se dozvěděl, že zvítězil ve výběrovém řízení a má tak v pražských Dejvicích otevírat vlastní hospodu. Zároveň si otevřel i další pivovar nazvaný Dva kohouti. Tento provoz se nachází v pražském Karlíně.

Není to ostatně v této rodině první zkušenost s vedením vlastního podniku. Matuškovi totiž dokázali využít přírozené prostředí a v obci Broumy si otevřeli podnik, a to v originálním duchu: Stalo se tak jednoduše v bývalé autobusové zastávce. Právě více či méně opuštěné autobusové zastávky bývají na malých obcích centrem dění.

Ta broumovská se tak mohla proměnit v reprezentativní prostor a pomyslnou výkladní skříň zdejšího pivovaru. Ten se díky mimořádné péči svých majitelů během let úspěšně rozrostl.

V průběhu roku se zde vaří už přibližně 30 druhů piva. Výběr je velmi pestrý od klasické desítky přes piva pšeničná až po piva stylu IPA. K nejoblíbenější položkám v porfoliu patří California 12°, což jen pivo typu American Pale Ale, dále také Raptor nebo 15stupňová IPA. Na oblibě v poslední době nabývají i spodně kvašená piva, jako například Desítka či Dvanáctka.

Doplněno!

Značná obliba těchto piv vede i k tomu, že se s nimi setkáte stále častěji. Samozřejmě nejblíže mají z hlediska rozšíření do Prahy, nicméně piva pod značkou pivovaru Matuška mohou ochutnat dokonce i zákazníci na Slovensku.

Ostatně jak prohlásil Adam Matuška v jednom z rozhovorů, pivo otevírá bránu do celého světa. Sám si navzdory rodinné předurčenosti přivezl hlavně zkušenosti z Anglie, kde podle jeho názoru v té době panovala vyšší pivní kultura. Tu chce svou činností nyní pozvedávat i u nás. Vzhledem k tomu, že pivo je nefiltrované a nepasterizované, do budoucna zakladatelé spíše nepočítají s tím, že by bylo exportním artiklem. Budou se tak primárně soustředit právě na domácí prostředí.

foto: facebook.com / Pivovar Matuška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *