Krušovice jsou nejen pivovarem. Během své dlouhé historie se bezmála staly českým národním symbolem. Které byly ty nejvýznamnější mezníky v dějinách celé společnosti?
Pivovar Krušovice – začalo to za Rudolfa II.
Královský pivovar Krušovice patří k historicky nejstarším pivovarem na českém území. Založen byl v Krušovicích na Rakovnicku. Vzniknout mohl již v roce 1517, a to na základě Svatováclavské smlouvy, jak uvádí jeden z pramenů.
S jistotou víme, že již v této době mohla šlechta na svých statcích skutečně vařit pivo. A byť se tak některými dalšími zdroji jakožto oficiální datum založení krušovického pivovaru uvádí až rok 1581, neboť k tomuto roku máme datovanou první oficiální písemnou zmínku, v zásadě lze jeho založení rámovat právě těmito dvěma letopočty.
Zvláště důležitou postavou se však pro pivovar stal posléze jiný panovník. Císař Rudolf II. měl v oblibě oblast Křivoklátska, ale značnou přízeň věnoval i pivu místních sládků. Na důkaz sympatií k tomuto produktu místní pivovar povýšil na královský a jeho produkci si prý ve velkém nechával dopravovat až na Pražský hrad.
Stalo se tak v roce 1583. Císař také údajně osobně dohlížel na to, aby úroveň produkce krušovického pivovaru zůstala jak náleží vysoká. A sládkům zároveň k dispozici vždy zůstalo patřičné množství kvalitních surovin.
V Krušovicích se na kvalitu dbalo vždy
O pivo se tedy důsledně dbalo. Kontrola kvality samozřejmě tehdy neměla nic společného se soudobými moderními postupy. Sládek Šimon si musel poradit jiným způsobem. Jak přímo uvádí pivovar, metodu ověřující, že pivo je takové, jaké má být, měl jednoduchou, byť z dnešního pohledu úsměvnou: Posadil se na lavičku, která byla mokrá od piva. Na svém místě pak musel vydržet, než pivo uschlo. Zůstal-li sládek poté přilepen, vše bylo v pořádku.
Rok 1620 byl pro zemi dramatický. Z učebnic dějepisu je znám především jako letopočet události dnes zažité jako bitva na Bílé hoře. Žoldnéřská vojska v té době pivovar Krušovice sice drancovala, ale také šířila slávu krušovického piva dál světem.
V čem vlastně spočívá jeho tajemství?
Nejdůležitější surovinou, která krušovickému pivu dodává špičkovou kvalitu, je hlavně český chmel pocházející z oblasti Žatecka. Díky němu je pivo charakteristicky chuťově vyvážené, s jemnou hořkostí a typickou vůní.
Nejen použití žateckého chmelu zůstalo od časů Rudolfa II. prakticky nezměněno. Sládkové dál spoléhají i na sluncem prozářený ječný slad a čirou pramenitou vodu. Díky tomu jsou Krušovice dodnes synonymem tradice, která nemusí dělat žádné kompromisy.
A to i přesto, že technologie samozřejmě pod vlivem nemilosrdného plynutí času doznaly změn značných. V současnosti je pivovar v Krušovicích vybaven prakticky plně automatizovanými výrobními linkami, které jsou schopny vyprodukovat až 50 tisíc lahví piva během pouhé hodiny.
Pivovar Krušovice a nizozemský Heineken
Osobní vášeň, odhodlání a důraz na poctivé řemeslo tak jednoznačně čas žádným způsobem nenarušil. Krušovice díky tomu patří mezi pomyslnou pivní elitu. A to nejen v očích českých konzumentů. Úspěch sládkové z Krušovic slaví i na zahraničních trzích na několika kontinentech.
Neusínají však na vavřínech a stále jsou připraveni na inovace. Loňské kulaté výročí 440 let činnosti pivovaru proto například přineslo novinku v podobě vůbec prvního nealkoholického piva. To se vyznačuje plnou chutí a typickou hořkostí. Určeno je jednoduše pro všechny, kteří si chtějí dopřát osvěžení s čistou hlavou.
Od roku 2007 Královský pivovar Krušovice vlastní společnost Heineken Česká republika, která je součástí pivovarnické společnosti Heineken původně pocházející z Nizozemska. Celou značku koupila od Radeberger Gruppe.
V Česku nizozemský koncern ovládá v tomto segmentu i další pivovary. Prostřednictvím společnosti Drinks Union, kterou odkoupil v roce 2008, kontroluje také značky Zlatopramen, Březňák, Louny, Dačický, Lorec, Jarošov a Pivrnec.
Do jejího portfolia tak patří, respektive v některých případech patřily, pivovary Krásné Březno, Velké Březno, Louny a Kutná Hora. V následujících letech totiž postupně došlo k uzavření některých z nich.
foto: facebook.com / Pivovar Krušovice