Pivovar Ježek sídlí v ulici Vrchlického 2084/2 v Jihlavě. Pivo, které se zde vyrábí – vyvážená, příjemná a výrazná hořkost, překvapí svou poctivou recepturou všechny příznivce tohoto jihlavského piva. Ale víte, kdo vůbec přinesl nápad na tento druh a jak je to v současnosti? O historii piv se mnoho lidí nezajímá, ale myslím si, že je třeba jej zmínit. Povíme si něco o tom, kdy tradice jihlavského piva odstartovala a jak pokračuje dnes.
Pivovar Ježek – historie jihlavského piva
Úplně první zmínka o jihlavském pivě pochází z roku 1348, kdy Karel IV. pomocí listiny oznamuje místnímu jihlavskému rychtáři, že se zakazuje pivo vyrábět nejen ve městě, ale i v jeho okolí. Už v této době bylo ve městě registrováno okolo 123 právovárečných domů, což je na tu dobu dosti šokující. Jejich počet se ale postupně pomalu snižoval, a tak na počátku 19. století město disponovalo pouze 4 malými pivovary, které se z těch původních udržely.
Tyto malé pivovary ale ztrácely rychle na hodnotě, a tak se v roce 1859 jihlavské společenstvo sladovníků rozhodlo, že se malé pivovary zruší a místo nich se vybuduje průmyslový závod. Slavnostně byl otevřen již roku 1861 a až do konce druhé světové války patřila většina podílu německým majitelům. V roce 1948 se průmysl znárodněl a začlenil se do národního podniku Horácké pivovary Jihlava.
V roce 1995 pivovar odkoupila společnost BRAUEREI ZWETTL KARL SCHWARZ GMBH z dolního Rakouska. Tato společnost pivovar značně zmodernizovala. Nastala ale potíž v tom, že na modernizaci byla využita značná část peněžních zásob, a tak se začal podnik dostávat do dluhů. Snížila se nejen kvalita piva, ale i jeho obliba v jihlavské oblasti.
V roce 1999 byl pivovar Ježek krůček od uzavření a ukončení výroby, ale pivovar uspořádal kampaň, která nabádala lidi, aby si jihlavské pivo kupovali a nenechali zastavit výrobu. Toto období se jen stěží přečkalo a později byl podíl odkoupen belgickým Bockholdem.
Pivovar sice dokázal nějak fungovat a nebyl v bankrotu, ale obliba piva nebyla stále taková jako předtím. Pivo bylo staženo i z několika hospod.
Pivovar Ježek – současnost
Pivovar Ježek přežíval až ke konci roku 2008, kdy ho odkoupila firma Brewery Group a podnik si začínal vést trochu lépe. Začalo se zde opět vyrábět pivo podle receptur z 80. let. pivo prosperovalo svou tmavší barvou, hořkostí a plnější chutí. Bylo zvoleno také nové logo. Pivo Ježek se také v hojném počtu vracelo do všech místních hospod a restaurací a jen za čtvrt roku 2009 zaznamenal pivovar růst výrobu o téměř 100 %.
Dlouholetým sládkem byl Jaromír Kalina, jehož jméno je potřeba tady zmínit. Od roku 2014 jej nahradil Richard Procházka.
Druhy piva, které se v pivovaru vyrábí:
• Ježek 10° Šenkovní (4,2% obj.) světlé výčepní
• Ježek 11° (4,8% obj.) světlý ležák
• Ježek Dukla 12° (5,1% vol.) kvasnicový
• Ježek Kvasnicový (4,9% obj.) nefiltrovaný kvasnicový ležák
Pivovar Ježek – exkurze
Pokud vás zajímá, jak se jihlavské pivo vyrábí a jak chutná, pivovar vám nabízí exkurze, během nichž se tyto informace dozvíte. Součástí prohlídky je návštěva:
• varny,
• ležáckých sklepů,
• filtrace,
• stáčírny lahví a
• sudů.
Během prohlídky se také dostanete k ochutnávání nefiltrovaných piv, které budete ochutnávat přímo z tanku, což je pro mnoho návštěvníků zajímavou částí.
Po prohlídce pivovaru můžete navštívit také pivovarskou restauraci, kde můžete ochutnat zbytek jihlavských piv a pochutnat si na nějakém skvělém jídle.
Exkurze se konají od pondělí do soboty a prohlídka zabere cca 60 minut.
Myslím si, že tento Pivovar Ježek stojí určitě za návštěvu. V nepříznivém počasí je prohlídka naprosto ideální. Poté si toto místo spojíte se skvělým pivem a úžasným jídlem z místní restaurace.
foto: facebook.com / Pivovar Ježek