Fenoménem 21. století je narůstající počet nových minipivovarů, které se snaží dobýt svou pozici na trhu bez historického zázemí postupným nabýváním pověsti. Méně se již hovoří o pivovarech, které byly populární hlavně v minulosti, postupně však jejich sláva opadla a dnes se jejich věhlas snaží opět rozdmýchat noví majitelé. A právě mezi tyto případy se řadí také pivovar v Hostomicích pod Brdy.
Historie pivovaru Hostomice
Pivo se v Hostomicích začalo vařit již na počátku 15. století. Ne vždy se však připravovalo na jednom místě a ve stálém zázemí. Například roku 1639 městečko vypálili Švédové během svého tažení Evropou. Další požáry pak vypukly i ve století osmnáctém a devatenáctém, přičemž se s postupem času obyvatelům Hostomic pod Brdy vždy podařilo pivovar po neštěstí znovu postavit a vaření piva tak v lokalitě obnovovat.
Hostomický pivovar byl zpočátku konstruován na výrobu malých objemů piva v počtu okolo 1000 hl/rok. S příchodem slavných pražských sládků však ambice narostly, a celý provoz byl koncem 19. století výrazně modernizován a rozšířen, a produkce piva se tak mohla až zdvojnásobit.
Bohužel se však s postupem času nedařilo narůstající trendy udržovat, a rekordní várka 1901 hl/rok z roku 1937 tak nebyla nikdy překonána. Postupně tak pivovar chátral, až o 10 let později, v roce 1947, došlo k jeho znárodnění a vaření piva v Hostomicích pod Brdy byl na dlouhá desetiletí konec.
Pivovar na zelené louce? Podle sládka zbytečnost
Naštěstí si potenciálu středočeského městečka povšiml sládek Štěpán Kříž, který se před pár lety rozhodl výrobu zlatavého moku v Hostomicích obnovit. Areál pivovaru, který do té doby sloužil jako sklad zemědělských strojů a zařízení pro místní JZD, tak postupně zrekonstruoval, a již v roce 2011 tak byla značka Pivovar Hostomice pod Brdy obnovena, přičemž první várky piva na sebe nenechaly dlouho čekat.
Podle Štěpána Kříže bylo jeho rozhodnutí velmi prozíravé a využití původních prostor určených pro vaření piva je podle něj mnohem logičtější než stavět nové pivovary na zelené louce. Právě myšlenka vdechnout nový život místnímu pivovaru a pomoci tak udržení jeho jména na pivovarské mapě České republiky pak hnala jeho plán ke zdárnému konci.
Aktuální nabídka pivovaru Hostomice
Fabián 10°
Světlé výčepní pivo, které se dobře pije a vyniká svou hořkostí pocházející z žateckého poloraného červeňáku. V kombinaci s humnovým sladem tak vzniká perfektní pivo na horké letní dny či jen tak na zahnání žízně.
Fabián 12°
Světlý ležák plné chuti, ve kterém se odráží staletí starý historický odkaz hostomického vaření piva.
Fabián tmavý 14°
Tmavý speciál vařený na styl bavorských piv, který v sobě snoubí chuti čtyř druhů sladů, přičemž si stále udržuje výraznou hořkost.
Hostomický pivovar také v průběhu roku vaří různé speciály, například v rámci oslav sv. Václava připravil 15stupňové pivo, které mohli ochutnat zákazníci na místním čepu v Nalévárně, případně pak ve stejnojmenných hospodách v Praze 1 a Praze 2.
Kam na pivo z hostomického pivovaru?
Kromě výše zmiňovaných Naléváren nabízí Pivovar Hostomice pod Brdy svá piva k prodeji v nejrůznějších hospodách v Praze či ve středních Čechách. Kromě toho si můžete pivo z Hostomic po předchozí domluvě objednat také domů, a to v podobě sudů o objemech 20, 30 či 50 litrů. Nechybí také možnost zápůjčky výčepu s chlazením.
Pokud vás nabídka Pivovaru Hostomice pod Brdy zaujala a rádi byste chmelový mok z tohoto pivovaru rádi ochutnali, neváhejte navštívit oficiální webové stránky či facebookové stránky podniku, kde se kromě jiného dozvíte také aktuální informace z výroby a produkce tohoto mladého a nadějného pivovaru.
foto: facebook.com / Pivovar Hostomice pod Brdy