Rubriky
Hanušovice

Pivovar Holba, Hanušovice

Pivovar Holba, 1874
Pivovar Holba, 1874

Moravský pivovar Holba sídlící ve stejnojmenné obci u Hanušovic má poměrně pestrou a bohatou historii. Kromě toho se pak pyšní také nejrůznějšími zajímavostmi i kuriozitami. V tomto článku se pivu z podhůří Jeseníků podíváme pořádně na zoubek.

Historie pivovaru Holba

Budeme-li chtít vypátrat počátky vaření piva v oblasti Hanušovic, musíme cestovat zpět v čase až do roku 1874, kdy se sládek Josef Müllschitzký rozhodl v tomto regionu s pivovarnictvím začít. V průběhu konce 19. a začátku 20. století se pak z hanušovického pivovaru stala poměrně velká akciová společnost, která byla schopna produkovat zlatavý mok v kvantitě dosahující předních příček českého trhu.

Po 2. světové válce došlo vlivem komunistického režimu ke znárodnění celého podniku, díky čemuž byla celá výroba modernizována za pomoci státních financí. V 90. letech pak vznikla společnost Holba, a. s., která si správu pivovaru vzala pod svá křídla. Pod tímto jménem se pak pivo v Hanušovicích vaří až dodnes.

Lokalita pivovaru Holba

Pivo značky Holba se honosí sloganem Ryzí pivo z hor a svému mottu se snaží maximální pílí a snahou dostát. Samotný pivovar je totiž umístěn v srdci okresu Šumperk, který se rozkládá v nádherné přírodě Jeseníků. Právě úzký kontakt s přírodou v podobě kvalitních zdrojů a surovin, které Holba pro svá piva používá, se pak odráží na výsledné chuti nápoje. I díky tomu patří hanušovické pivo i dnes k tomu nejlepšímu, co může národ tekutého chleba svému lidu nabídnout.

Piva z dílny Holba

Horská 10, světlé výčepní pivo, hořkost 23 IBU, obj. alkoholu 4,2 %
Desítka z Hanušovic spolehlivě uhasí žízeň a lahodí také jazyku zejména díky pramenité vodě z jesenického vrtu. V kombinaci s tršickým chmelem a moravským sladem se tak jedná o perfektně vyvážený nápoj.

Šerák, světlý ležák, hořkost 26 IBU, obj. alkoholu 4,7 %
Vlajková loď Holby, ležák Šerák je pivem sbírajícím nejrůznější ocenění na soutěžích, festivalech či mezi svými věrnými konzumenty. Nesouc jméno po jednom z nejvyšších vrcholů Jeseníků, Šerák ve své chuti snoubí divokost místní přírody s nezaměnitelnou a výraznou hořkostí.

Premium, světlý ležák, hořkost 29 IBU, obj. alkoholu 5,2 %
Již na první pohled okouzlí Premium svou výraznou barvou, kterou následně doplní plná chuť a precizní balanc chutí jednotlivých složek.

Keprník, světlý ležák, hořkost 32 IBU, obj. alkoholu 5,3 %
Charakteristikou piva Keprník je především použití speciální odrůdy horského chmele, který je pěstován na svazích Jeseníků. Díky tomu je toto Keprník skutečnou definicí ryzího piva z hor.

Kromě výše zmíněných zástupců se v pivovaru Holba vaří také polotmavá jedenáctka, kvasnicové pivo či piva nealkoholická (klasická i ochucená).

Holba Keprník
Holba Keprník

Zajímavosti nejen o pivu

Hanušovický pivovar Holba není pouze pivovarem. V areálu se nachází také pivovarské muzeum, které mapuje historický vývoj piva nejen v severních Čechách, ale prakticky po celé naší zemi.
Vítanou možností pro návštěvníky jsou také komentované prohlídky a exkurze věnující se výrobě místního piva. Nechybí také ochutnávka přímo u zdroje.

Pivovar Holba se také zapojuje do řady kulturních akcí. Poměrně populární událostí je například turistický pochod Pivovarská čtvrtka, který je zaštiťován organizátory z řad zaměstnanců pivovaru, a v rámci něhož mají poutníci možnost projít různými stanovišti, kde se mohou osvěžit pivem z Hanušovic.

Kromě toho je Holba hrdým partnerem některých významných organizací, mezi které patří Český florbal, Horská služba Jeseníky či místní chráněná krajinná oblast. Pivovar zkrátka podporuje lokální i národní kulturu, a lidé mu to adekvátně vrací v podobě spokojených zákazníků, kteří si pivo z podhůří Jeseníků s láskou vypijí.

foto: facebook.com / Pivovar Holba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *