Patrně většina z nás ve zprávách zaslechla či si alespoň letmo přečetla titulek o tom, že jistý mexický pivovar s názvem Corona přichází zejména díky svému názvu o zákazníky, což se neblaze podepsalo na příjmech společnosti, která před pozastavením výroby zaznamenala ztráty vyšší než 170 milionů dolarů. Nutno podotknout, že to není vůbec malá firma, když vyváží své pivo až do sto osmdesáti zemí světa, mezi nimiž nechybí ani Česká republika, kde není problém toto pivo zakoupit. Najdeme ho v regálech větších supermarketů pod označením Corona extra, a to v lahvích o obsahu 355 mililitrů, které se prodávají za cenu kolem padesáti korun.
Je až s podivem, jak pouhý název produktu dokáže v lidech vyvolat znechucení, odpor či dokonce strach. Pochopitelně, že pivo Corona nemá s koronavirem nic společného. To samozřejmě většina lidí chápe, nicméně najdou se i tací, kteří jsou schopni věřit opaku.
Pro zajímavost podobný problém v počátku pandemické krize řešila i řada stejnojmenných hotelů, kterých je na světě více. Lze si však velice snadno představit, že až současná hrozba odezní, schladit se pivem Corona v hotelu Corona bude vyhledávaným turistickým zážitkem. O tom však tento článek není. Místo toho se zaměříme na to, jak toto pivo vlastně chutná a řekneme si o něm něco více.
Pivo Corona
Pivo Corona vyrábí mexický pivovar Modelo s takřka stoletou tradicí, který sídlí v tamním hlavním městě Mexico City. Jedná o ležák, jenž se vyrábí ze směsi vody, sladu, kukuřice, chmele a rýže. To vše dává pivu světlou zlatavou barvu s krátce držící pěnou. Co se týče vůně, můžeme říci, že je takřka neutrální, přesto se objevuje náznak sladu.
Jak chutná pivo Corona?
Chuťově se dá přirovnat spíše k ovocným pivům, tudíž se řadí mezi lehká a osvěžující piva, jenž se hodí klidně ke každodennímu pití. S tím také koresponduje obsah alkoholu, který je 4,5 %. Chuť je živá a velice osvěžující. Corona dále není příliš šumivým typem piva.
Nejlépe by se, podobně jako většina piv, měla pít co možno nejlépe vychlazená. Mnohdy se pak podává s kouskem limety, což je původně americký nápad, jelikož Corona byla v jistou dobu velice oblíbená zejména v New Yorku a San Franciscu, kde se v tamních barech začal do hrdla vhazovat kousek tohoto citrusu. Tento „zlepšovák“ se poté rozšířil zpět do Mexika, kde se to do té doby nedělalo.
A verdikt? Nejedná se možná o nejlepší pivo, jaké bylo kdy stvořeno, nicméně je velice osvěžující, a to se v nadcházející době, kdy přijdou vysoké teploty a horké počasí, může hodit. Jeho nešťastný název není důvodem k tomu, aby se člověk musel tomuto pivu vyhýbat. Obzvlášť, když trocha nadsázky v této nelehké době není na škodu.
foto: facebook.com / Corona